Vadovičová jde do Londýna obhájit zlato: Maximální výkon

BRATISLAVA – První hymnou na počest vítěze soutěží před čtyřmi lety na paralympijských hrách v čínském Pekingu byla slovenská. Na nejvyšším stupínku pódia pro medailistka byla sportovní střelkyně Veronika Vadovičová, která triumfovala ve vzduchové pušce 40. Na druhý den vyšly prakticky všechny čínské deníky na titulní s fotografií šťastné a Vysmáté slovenské vozíčkarky. Miliardová Čína se učila, kde vlastně leží pětimilionová Slovensko.

Devětadvacetiletá (nar. 9. února 1983) trnavská rodačka s domicilem v Šelpice se chystá na svou čtvrtou paralympiády v kariéře.V Londýně bude medailovou kandidátkou 34-členné slovenské výpravy. “Mám výhodu, vím, do čeho jdu,” usmála se střelkyně patřící do absolutní světové špičky a hned pokračovala: “Každé závody jsou ale jiné, vždy se objeví něco nečekaného. “

V Sydney 2000 jako 17letá skončila ve své jediné disciplíně vzduchové pušce 60 vleže bez rozdílu kategorií Čtyřicátý devátá, o čtyři roky později v Aténách už se dvakrát dostala do finále a výsledkem bylo 8. místo ve vzduchové pušce 40 ve stoje a 6. příčka v libovolné malorážky 3×20. Do třetice si již sáhla na medaili a hned na nejvzácnější.Pekingským prvenstvím ve vzduchové pušce 40 překvapila celý svět a snad já sama sebe. “Teď jsem však v těžší pozici než v Pekingu, neboť jdu obhajovat zlato. Tehdy to nikdo nečekal, bylo to na hranici zázraku. Teď to bude úplně naopak. Připraveni a vybavení technicky jsme, uvidíme. Zejména to, jak se dokážu vyrovnat s tlakem okolí, “ říkala Veronika Vadovičová na základě osobních zkušeností.

ve městě na Temži ji čeká kompletní střelecký program – vzduchová puška 40 ve stoje (30. srpna), vzduchová puška 60 vleže bez rozdílu kategorií (1. září), libovolná malorážka 60 vleže bez rozdílu kategorií (4. září) a libovolná malorážka 3×20 (6.září). “Nejvíce si věřím ve vzduchové pušce, kde obhajuji zlato. Na tu jsem se i nejvíce připravovala. Šance cítím iv malorážky 3×20. Jsou to disciplíny, kde střílíme pouze ženy. Náročnější to bude v závodech, kde střílíme společně s muži. Psychický tlak na mě tam sice bude menší, ale konkurence je náročnější. tam už to je také o štěstí. Bývá to velmi vyrovnané, každý bod znamená výrazný posun v pořadí, “ pokračovala členka střediska státní sportovní reprezentace Ministerstva vnitra ČR.

Její “oddílové” kolegyně střelkyně Danka Barteková a Zuzana Štefečeková si z nedávno skončených Her XXX. olympiády dovezli bronz a stříbro.Právě u nich Veronika Vadovičová zjišťovala, jaké podmínky ji čekají v Kasárnách královského dělostřelectva (Royal Artillery Barracks) v londýnské čtvrti Woolwich, kde se uskuteční střelecké soutěže iv rámci paralympijských her. “Londýnskou střelnici jsme si nemohli vyzkoušet, znám ji pouze z vyprávění našich střelců, kteří tam byli na olympiádě. Tvrdí, že je to náročná střelnice, chladná, větrná, ale prostorná. Všichni však budeme mít stejné podmínky. já nejsem vybíravá. Ať prší, fouká je zima nebo teplo, trénujeme ve všech podmínkách. Počasí by mě nemělo překvapit. Vymlouvat se určitě nebudu, protože všichni budeme na tom stejně. Když budu střílet špatně, bude to jen ve mně.Opakuji, že jsem udělala vše pro to, abych předvedla výkon, na jaký mám a dosáhla to, co chci, “ zdravě sebevědomě pokračovala zverenka trenéra Jozefa Širokého.

Při otázce na umístění se pouze pousmála. “Všichni jdeme převést na paralympiáde to nejlepší za čtyři roky. Nechci mluvit o formě, tu si musím udržovat permanentně. Stejně nevím, s čím přijdou do Londýna soupeři. Proto nemohu slibovat, že skončím tak nebo tak. Já se cítím dobře, uvidím, na co to bude stačit, “ diplomaticky odpověděla vítězka ankety Slovenka roku 2008.Po chvíli však přece jen přidala své přání: “Chtěla bych podat výkon na hranici svých schopností, mít to celé pod kontrolou, udržet si koncentraci. Bude to těžké, ale já jsem optimistkou. Nechť nám všem drží lidé na Slovensku palce, “ uzavřela Veronika Vadovičová.

Program Veroniky Vadovičová na XIV. paralympijských hrách v Londýně (začátky jsou v SELČ):
30. srpna (čtvrtek) : vzduchová puška 40 ve stoje – kvalifikace (9:00), finále (12.00)

1. září (sobota): vzduchová puška 60 vleže bez rozdílu kategorií – kvalifikace (13.15 h), finále (16.00)

4. září (úterý): libovolná malorážka 60 vleže bez rozdílu kategorií – kvalifikace (9:00), finále (11.30)

6.září (čtvrtek): libovolná malorážka 3×20 – kvalifikace (9:00), finále (12.45)